W łodziach wędkarskich często wykorzystuje się silniki elektryczne zasilane akumulatorem, który stanowi źródło prądu. Oferta akumulatorów jest bardzo duża, co związane jest z rozwojem nowoczesnych technologii, a także rosnącymi wymaganiami klientów. Na łodziach, a także w przypadku pontonu oraz jachtu, bezpieczeństwo i możliwość nawigacji uzależnione są od zasilania znajdujących się w nich urządzeń. Prąd, który dostarczają akumulatory, zapewnia zasilanie podczas wykonywania wielu ważnych czynności. Daje energię niezbędną m.in. przy uruchomieniu silnika, ponadto potrzebny jest do prawidłowego działania radia na pokładzie oraz stanowi źródło potrzebne do oświetlenia. Wiele osób zastanawia się, jaki akumulator do łodzi wędkarskiej wybrać, by posiadane jednostki pływające były w stanie działać prawidłowo. Na rynku dostępne są zarówno akumulatory nowe, jak i używane. Co warto wiedzieć o wyborze akumulatora?
Zakup łodzi wędkarskiej niesie za sobą również konieczność zakupu wyposażenia dodatkowego, które będzie mieć wpływ na późniejsze użytkowanie i bezpieczeństwo. Przykładem może być między innymi silnik, kotwica i inne akcesoria, w tym między innymi akumulator.
Zakaz używania silników spalinowych na niektórych zbiornikach to jedna z przyczyn, w związku z którymi osoby posiadające łodzie wędkarskie decydują się na silniki elektryczne. Oczywiście nie jest to jedyna przyczyna takiego wyboru. Silnik elektryczny pracuje niewątpliwie ciszej i pozwala bez hałasu i płoszenia ryb przemieszczać się po wodzie, a oprócz tego jest rozwiązaniem ekologicznym i ekonomicznym. Decydując się na to rozwiązanie, należy jednak pamiętać, że konieczny będzie również dobrej jakości akumulator do silnika elektrycznego. To bowiem między innymi od tego, jaki akumulator do łodzi wędkarskiej wybierzemy, zależeć będzie prawidłowe działanie jednostki pływającej.
Zastanawiając się, jaki akumulator do silnika elektrycznego sprawdzi się najlepiej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego pojemność. Wszystko zależy między innymi od wielkości łodzi oraz jej obciążenia, sposobu użytkowania łódki i wielkości pokonywanych podczas połowów dystansów, a także warunków, z jakimi łódź będzie musiała zmierzyć się podczas wyprawy.
Jeśli rozważasz to, jaki akumulator do łodzi wędkarskiej wybrać, musisz wiedzieć, że kolejnym istotnym parametrem, który powinieneś wziąć pod uwagę, jest technologia akumulatora. Łodzie aluminiowe zasilane elektrycznie mogą bowiem mieć baterie różnego rodzaju i o różnych pojemnościach. Warto również zwrócić uwagę na ich napięcie.
Osoby, które poszukują informacji, jaki akumulator do silnika zaburtowego, zainteresuje zapewne fakt, że polecanym przez wielu użytkowników rozwiązaniem jest akumulator żelowy do łodzi. Żelowe akumulatory głębokiego rozładowania do łodzi polecane są ze względu na swoje bezpieczeństwo i bezobsługowość. Ich niewątpliwą zaletą są dobre parametry, duża pojemność, szczelność i możliwość wielokrotnego ładowania, nawet po głębokim rozładowaniu. Zastanawiając się, jaki akumulator do łodzi motorowej kupić, trafisz zapewne również na akumulatory AGM, które wykonane są na bazie włókna szklanego. Ich zaletą jest szybkie i wydajne ładowanie, a także odporność na wstrząsy i nachylenie. Wyróżnić można także akumulatory litowo-jonowe, które cenione są między innymi za niewielką masę. W łodziach z silnikiem spalinowym stosowane są często akumulatory rozruchowe, które ładują się przez alternator w trakcie pracy silnika.
Decyzja o tym, jaki akumulator do łodzi wędkarskiej wybrać, podyktowana powinna być między innymi tym, jak często i jak długo sprzęt ma być użytkowany. Liczy się również wielkość akwenu do połowu – im dłuższy dystans do przebycia, tym akumulator o większej pojemności będzie potrzebny. Akumulatory do łodzi dostosowuje się również do wielkości, wagi, obciążenia i wyposażenia jednostki pływającej. W przypadku łodzi z akumulatorem warto wiedzieć, że każde zastosowane rozwiązanie może mieć zalety, niektóre nie są jednak pozbawione wad. Przykładowo akumulator żelowy, gdzie do elektrolitu dodawana jest krzemionka, doceniany jest za pełną szczelność, ponadto jest odporny na wibracje. Tego typu akumulatory przystosowane są również do pracy w każdej pozycji i odporne na wysoką temperaturę. Należy jednak pamiętać, by do ich ładowania stosować ładowarki przeznaczone wyłącznie do akumulatorów żelowych. Z kolei akumulatory kwasowe w porównaniu do żelowych również mają pewne wady. Jedną z nich jest to, że ich pełne rozładowanie może być problemem.
Na rynku dostępne są różnego rodzaju akumulatory do silników elektrycznych. Wędkarstwo amatorskie niewątpliwie również ma tu w czym wybierać. Warto jednak skupić się nie tylko na tym, jaki akumulator do łodzi wędkarskiej wybrać, ale również na tym, jak o akumulatory do łodzi wędkarskich dbać. Nawet najlepszej jakości akumulator do łódki wędkarskiej może szybko się zniszczyć, jeśli użytkownik nie skupi się na prawidłowych zasadach jego eksploatacji. Przede wszystkim akumulatory dedykowane do łodzi powinny być ładowane specjalną ładowarką. Prostowniki samochodowe się tu nie sprawdzą, gdyż nie są to produkty do tego przeznaczone i ich zastosowanie może niekorzystnie wpłynąć na parametry akumulatora. Kolejna kwestia to warunki pracy. Skrajne temperatury (zbyt wysokie i zbyt niskie) negatywnie wpływają na akumulatory. Wydajność baterii w bardzo niskich temperaturach lub w upalne dni może być niższa, co warto brać pod uwagę, wybierając się na ryby.