Kupno łodzi wędkarskiej to dla wielu spełnienie marzeń, ale i spory wydatek, na który odkłada się często długo. Poważnie należy zastanowić się zatem, jaką łódź wędkarską kupić, by nie były to pieniądze zmarnowane. Wybierając łódkę należy oczywiście zwrócić uwagę na bezpieczeństwo jej użytkowania, ale dobrze, by również była stabilna oraz wygodna. Cena także ma znaczenie, bo to przecież zasobność portfela wędkarzy rzutuje na to, na jaki model mogą sobie pozwolić. Poniżej znajdziesz informacje, czym warto kierować się przy wyborze łodzi wędkarskiej.
Łódź do wędkowania to niewątpliwie marzenie niejednego wędkarza. Gdy zwykły ponton i wiosła to za mało, oczyma wyobraźni widzimy siebie w wygodnej, delikatnie kołyszącej się na wodzie łodzi, wyobrażając sobie wędkarstwo na innym poziomie i imponujące połowy ryb. By jednak stało się to faktem, potrzebna będzie dobra łódka wędkarska, która nie zawiedzie w trudniejszych warunkach. Na rynku znaleźć można łodzie do wędkowania wielu producentów. Branża ta rozwija się dość dynamicznie, jednak skąd amator ma wiedzieć, jaka będzie najlepsza łódka wędkarska w jego przypadku?
Zastanawiając się, jaką łódź wędkarską kupić, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że wyróżnić można różne rodzaje łódek. Oczywiście każdy wie, że wyróżnić można łódki kabinowe i otwarte. Modele otwarte sprawdzą się, jeśli wykorzystywane mają być głównie na potrzeby połowów w dobrych warunkach atmosferycznych. Modele z kabiną zamkniętą sprawdzą się w przypadku dłuższych wypraw z noclegiem, w tym np. częściowo rekreacyjnych z rodziną.
Klasyfikacji można dokonać również, biorąc pod uwagę materiał wykonania łódek. Wówczas wyróżnić można modele z laminatu, z drewna, a także łodzie aluminiowe, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem ze względu na swoją wysoką odporność i brak potrzeby specjalnej konserwacji oraz niższej wagi. Kolejna kwestia to sposób poruszania się po wodzie. Możesz oczywiście na mniejszej łódce skupić się na sile własnych rąk i wiosłach, ale przy większych potrzebach docenisz już niewątpliwie rozwiązanie, jakim jest łódź wędkarska z silnikiem. Zwrócić uwagę należy również na długość i szerokość łodzi, a także na wiele innych kwestii.
Zastanawiając się nad tym, jaką łódź wędkarską kupić, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie „w jaki sposób planujemy łódź użytkować”. Istotne jest między innymi to, gdzie najczęściej wybieramy się na ryby. Inne łodzie bowiem sprawdzą się do połowów na niewielkich zbiornikach ze spokojną taflą, inne natomiast będą lepszą odpowiedzią na pytanie „jaka łódź na rzekę lub do połowów morskich”. Jak wybrać łódkę wędkarską, by w pełni wykorzystać jej zalety? Łodzie wędkarskie płaskodenne bardzo dobrze poradzą sobie na przykład na spokojnej tafli wody i niewielkich zbiornikach. Poradzą sobie również na płyciznach spokojnej rzeki. Jeśli natomiast lokalizacja połowu dotyczy wód niespokojnych z falą, w tym przypadku lepszym rozwiązaniem może być skupienie się na łódkach V-dennych. Warto zwrócić uwagę jednak nie tylko na kształt dna, ale również na burty i płaski pokład. Im wyższą na przykład mamy burtę tym łódź bezpieczniejsza w trudnych warunkach na wodzie.
Pozostaje jeszcze kwestia wyposażenia dodatkowego, gdyż to od niego zależy komfort użytkowania łodzi wędkarskiej. Jeśli decydujesz się na silnik, należy dokonać wyboru, co do jego rodzaju. Poszukując informacji, jaką łódź wędkarską kupić, zapewne trafisz na silniki spalinowe i elektryczne, którymi może być napędzana łódka wędkarska. Jaką wybrać opcję? Tu znów należy wrócić do tego, gdzie i w jaki sposób łódką zamierzasz się przemieszczać, a także jaka woda głównie dominuje w Twoich połowach. Dobierając silnik należy zwrócić uwagę również na jego moc. Ta znów powiązana musi być z wielkością wybranej łodzi wędkarskiej, a także z warunkami połowu. W przypadku dużej rzeki lub niespokojnej tafli rozwiązaniem może być silnik spalinowy. Jego moc nie zawiedzie w trudnych warunkach, a dobrej jakości silnik zaburtowy czterosuwowy będzie również zużywać niewiele paliwa. Na małych zbiornikach posiłkować można się natomiast silnikiem elektrycznym i akumulatorem. Rozwiązanie to cenione jest za cichszą pracę, wydajność i ekonomiczną oraz ekologiczną eksploatację.