Przemyślany dobór wyposażenia łodzi wędkarskich to podstawa ich bezpiecznej i komfortowej eksploatacji. Ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego do przemieszczania się silnika, ale również elementów istotnych, gdy łódź znajduje się w spoczynku. Wiele osób zadaje sobie zapewne pytanie, jaka kotwica do łodzi wędkarskiej sprawdzi się najlepiej. Wybór kotwicy do łodzi porównywalny jest niejednokrotnie wręcz do dbania o sprawne hamulce w samochodzie. Nie ma tu co prawda jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaką kotwicę najlepiej wybrać, gdyż zależne jest to od wielu czynników, jednak w poniższym artykule nieco przybliżymy ten temat.
Kotwica wykorzystywana jest nie tylko w spoczynku jednostki pływającej, ale również podczas cumowania łodzi w portach, awaryjnego wyhamowywania oraz przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, by zapewnić załodze bezpieczeństwo. Nie istnieje jednak idealna kotwica do łodzi motorowej, gdyż rozwiązania, które sprawdzą się u jednego wędkarza, wcale nie muszą sprawdzić się u drugiego, uprawiającego wędkarstwo. Zastanawiając się, jaka kotwica do łodzi wędkarskiej będzie dobrym wyborem, rozważyć należy przede wszystkim rodzaj posiadanej łódki (szalupy), a także lokalizację łowiska, a konkretnie rodzaj podłoża. Wyróżnić można podłoże piaszczyste, błotniste, skaliste i zarośnięte. Inna kotwica sprawdzi się na podłożu piaszczystym, czy też błotnistym, a inna będzie przydatna w przypadku podłoża skalistego i zarośniętego. Ostateczna odpowiedź na pytanie, jaka kotwica do łódki wędkarskiej będzie najlepsza, w dużej mierze zależy od powyższych czynników.
Na rynku znaleźć można różne rodzaje kotwic, co osobę bez doświadczenia może nieco zdezorientować, komplikując znacznie dokonanie wyboru. Jedną z najbardziej wszechstronnych kotwic jest na przykład kotwica pługowa, która najlepiej sprawdzi się w przypadku podłoża piaszczystego (dno z piasku) i błotnistego (muł). Innym rodzajem jest kotwica składana, która nie tylko zajmuje niewiele miejsca po złożeniu, ale również sprawdzi się do różnych podłoży, o ile zastosowana będzie przy niewielkiej łodzi. Kolejny rodzaj to kotwica gumowana, która dobrze poradzi sobie przy dnie mulistym. Wyróżnić można również innego rodzaju kotwice, w tym kotwice Danfortha dobre do wykorzystania na podłożu piaszczystym, czy też kotwice Bruce’a (doskonale prezentują się na dziobie jachtu), a także inne, które różnią się budową konstrukcji, materiałem wykonania oraz oczywiście zastosowaniem (podłoże/wielkość łodzi). Często wykorzystywana jest m.in. kotwica elektryczna do łodzi.
Wielu wędkarzy, którzy posiadają łodzie aluminiowe, z pewnością doceni zastosowanie kotwicy, która doskonale je trzyma w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, kiedy woda jest wzburzona przy utrzymujących się falach, a także podczas cumowania na dziko.
Ważne jest nie tylko to, jaka kotwica do łodzi wędkarskiej sprawdzi się najlepiej, ale również w ile kotwic łodzie wędkarskie powinny być wyposażone. Bezpieczeństwo załogi poprawić ma bowiem obecność w ekwipunku kotwicy. Z punktu widzenia tego bezpieczeństwa jedna kotwica do łódki wędkarskiej to za mało. Minimum stanowią dwie kotwice, najlepiej przeznaczone do różnego rodzaju dna. W ten sposób wędkarza nie zaskoczy inne podłoże, a dodatkowo zapewnione będzie większe bezpieczeństwo przy niesprzyjających warunkach pogodowych.
Odpowiadając na pytanie, jaka kotwica do łódki będzie najlepsza, warto również zastanowić się, jaka waga kotwicy do łodzi będzie odpowiednia. Większe kotwice stosuje się na przykład do cumowania, z kolei gdy dno jest miękkie, wystarczy mała kotwica. Również w przypadku małych łodzi polecana jest raczej lekka kotwica, która schodzi płasko.
Jeśli wiesz już, jaka kotwica do łodzi wędkarskiej, którą posiadasz, sprawdzi się najlepiej, pamiętaj jeszcze o kwestiach dodatkowych, na które warto zwrócić uwagę. Przydatnym rozwiązaniem jest na przykład wciągarka kotwicy do łodzi. Ważny elementem wyposażenia jest również łańcuch (kotwica mocowana jest na łańcuchu). Pozwala on prowadzić kotwicę po dnie, co ułatwia zaczepienie jej pod wodą. Istotną rolę odgrywa również rolka kotwicy z blokadą linki, która umożliwia swobodne opuszczenie (wyrzucenie) kotwicy w wodzie oraz jej podnoszenie. Coraz częściej przez posiadaczy łodzi wykorzystywana jest kotwica elektryczna, która pozwala na szybkie zakotwiczenie łodzi i oszczędność prądu. Doskonale nadaje się ona m.in. jako kotwica do łodzi motorowej.