Zakup łodzi wędkarskiej to duże przedsięwzięcie, a dla wielu niewątpliwie spełnienie marzeń. Zanim jednak będzie można w pełni cieszyć się z nowego nabytku, należy dopełnić formalności z nim związanych. Z artykułu dowiesz się, kiedy wymagana jest rejestracja łodzi wędkarskiej oraz w jaki sposób należy uzupełnić wniosek o rejestrację. Podpowiadamy także, jakie są koszty związane z rejestracją łodzi.
Wiele osób zastanawia się, czy trzeba rejestrować łódkę kupioną do amatorskiego połowu. Jednostka pływająca, która napędzana jest wyłącznie siłą ludzkich mięśni nie wymaga obowiązkowej rejestracji. Warto wiedzieć, że w myśl przepisów, które weszły już w życie, rejestracji obowiązkowej nie podlega również jednostka pływająca regatowa lub wykorzystywana w celach zawodów sportowych, jeśli posiada klasę regatową (przeznaczona jest do regat). Rejestracji nie podlega także jednostka, która posiada certyfikat wydany przez uprawniony podmiot (np. związek sportowy lub związek motorowodny) albo przez instytut, który jest współmierny dla państwa bandery jachtu. Obowiązkowo rejestrować nie trzeba również sprzętu takiego jak deska surfingowa czy deski posiadające żagiel. W przypadku jednak jednostek pływających silnikowych, rejestracja może okazać się koniecznością.
Dnia 1 sierpnia 2020 roku zaczęły obowiązywać nowe zasady rejestracji łodzi wędkarskich. W myśl nowych przepisów rejestracji podlegają bezwzględnie jednostki pływające wykorzystywane do połowów rybackich oraz te, które uprawiają żeglugę poza terytorium Polski. Zgodnie z ustawą o żegludze śródlądowej rejestracja wymagana jest w przypadku jednostek pływających (w tym łodzi, jachtów, houseboatów i skuterów wodnych), których długość jest większa niż 7,5 metra lub których moc napędu mechanicznego przekracza 15 kW. Obowiązkowa rejestracja łodzi wędkarskiej do połowu amatorskiego dotyczy zatem jednostek dłuższych niż 7,5 metra lub mających moc powyżej 15 kW.
Nie każdy jednak wie, jak zarejestrować łódź wędkarską oraz czego należy wówczas dopilnować, więc temat ten zostanie nieco poszerzony. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że łodzie wędkarskie objęte obowiązkiem rejestracyjnym w myśl ustawy należy zarejestrować w terminie do 30 dni od ich nabycia. Na decyzję, jaką wydaje organ o wpisaniu łodzi do rejestru, można czekać kolejnych 30 dni od złożenia wniosku o rejestrację. Jeśli chodzi o miejsce rejestracji, jego wybór zależy od właściciela łodzi.
O obowiązku rejestracji łodzi wędkarskiej wykorzystywanej do połowu amatorskiego ryb powinni pamiętać posiadacze łodzi, która przekroczy długość 7,5 metra lub moc 15 kW. Krótsze łodzie do połowu amatorskiego ryb o napędzie mniejszym niż 15 kW, jak np. małe łodzie aluminiowe, nie podlegają zatem obowiązkowi rejestracji. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że choć obowiązek rejestracji dotyczy właścicieli jednostek pływających dłuższych niż 7,5 metra lub z mocą większą niż 15 kW, nie oznacza to, że mniejszej łodzi nie można zarejestrować. Jeśli taka jest wola właściciela, może dokonać także rejestracji łodzi, która ze względu na swoją wielkość i moc nie została objęta rejestracyjnym obowiązkiem ustawowym. Może być to na przykład niezbędne do celów ubezpieczeniowych.
Wiesz już, czy jest obowiązek rejestracji łodzi wędkarskiej oraz kiedy należy zarejestrować zakupioną jednostkę pływającą. Pozostaje jednak jeszcze kwestia dokumentacji, która niezbędna jest do złożenia wniosku o wpis do rejestru. Rejestracja łodzi wędkarskiej wymaga okazania dowodu własności łodzi oraz dokumentu, który potwierdza jej wcześniejszą rejestrację lub wyrejestrowanie. Złożyć należy również uzupełniony wniosek o rejestrację łodzi wędkarskiej, a dodatkowo wymagany będzie dokument poświadczający kategorię projektową jednostki pływającej (oznaczenie parametrów żeglugowych – dopuszczalna maksymalna ilość osób na pokładzie, siła wiatru i wysokość fali). Sam wniosek składa się bezpośrednio przez system elektroniczny lub na papierze. Do wspomnianych wyżej dokumentów należy również dołączyć poświadczenie dokonania opłaty wpisowej. Dokument rejestracyjny na zarejestrowany sprzęt ma niezwykle funkcjonalną formę – wydawany jest w formie karty z plastiku.
W poprzednim akapicie wspomniano, że rejestracja łodzi wędkarskiej wymaga dołączenia potwierdzenia dokonania opłaty wpisowej. Faktem jest, że rejestracja łodzi do amatorskiego połowu ryb jest płatna, z czym należy się liczyć. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje rejestracja łodzi wędkarskiej, musisz wiedzieć, że opłata za rozpatrzenie wniosku rejestracyjnego i wydanie dokumentu rejestracji łodzi wędkarskiej oraz zmianę danych w rejestrze wynosi 80 zł. Obowiązek dokonania opłat dotyczy bowiem również potrzeby zmiany danych objętych rejestrem, czy też wydania wtórnika dokumentu rejestracyjnego. Opłatę wnosi się na wskazany numer konta.