Silniki elektryczne cieszą się uznaniem między innymi w związku ze swoją cichą pracą i niskimi kosztami eksploatacji. Ich bezszelestność ceniona jest przez wędkarzy, ponadto dobrze sprawdzają się na akwenach, gdzie nie wolno pływać na silnikach spalinowych. Jeśli stoisz przed dylematem, jaki silnik elektryczny do łodzi sprawdzi się najlepiej, musisz wiedzieć, że należy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Z artykułu dowiesz się, jak działają silniki elektryczne napędzające łódki wędkarskie, jak dobrać odpowiednią moc silnika, a także jakie wyposażenie dodatkowe należy wówczas uwzględnić.
Jeszcze parę lat temu silniki elektryczne uważane były za te „gorsze” od spalinowych, biorąc pod uwagę moc i uciąg. Nowoczesne modele jednak często poszukiwane są przez osoby posiadające łodzie wędkarskie lub rozważające ich zakup, gdyż na rynku znaleźć można już bez problemu nawet mocne silniki elektryczne do dużych łodzi. Montaż silnika elektrycznego do łodzi przez wielu polecany jest w związku z wydajnością, wytrzymałością i ekonomiczną eksploatacją. Niewątpliwą zaletą jest również cicha i przyjazna środowisku praca, a także brak konieczności martwienia się o paliwo, olej, chłodzenie itp. Również mocowanie silnika elektrycznego do łodzi nie powinno stanowić dla większości użytkowników problemu.
Zanim przejdziemy do kwestii, jaki silnik elektryczny do łodzi kupić, warto wspomnieć o zasadzie działania takiego sprzętu i parametrach, które powinny być istotne przy wyborze. Na rynku znaleźć można niejeden silnik elektryczny do łodzi wędkarskich, jednak w rozważaniach warto uwzględnić jedynie te modele, które wykonane są z trwałych materiałów, by mieć pewność, że będą niezawodne. Zasada działania takiego silnika wiąże się z koniecznością posiadania baterii – to z niej czerpany jest prąd niezbędny w silniku do nadania prędkości łodzi. Silnik (motor) wyposażony jest w przełącznik, przy pomocy którego można zmieniać prędkość – zarówno do przodu, jak i do tyłu. Biegi, inaczej prędkości, należy włączać w kolejności zgodnie z numeracją, podobnie jak w aucie. Znaczącą rolę odgrywają również szczotki, których zadaniem jest przenoszenie prądu między częściami ruchomymi silnika.
Rozważania dotyczące tematu „jaki silnik elektryczny do łodzi wybrać” zacząć należy przede wszystkim od doboru jego mocy oraz uciągu. Moc elektrycznych silników podaje się w watach (W) lub koniach mechanicznych (KM), a uciąg w Lbs.
Jak dobrać silnik elektryczny do łodzi? Należy zwrócić uwagę na długość i szerokość łódki oraz jej masę, ponadto uwzględnić warto również kwestie dodatkowe. Ważne jest na przykład, ile osób łodzią ma pływać, a także w jakich warunkach planujemy połów. Gdy w grę wchodzą niewielkie łodzie aluminiowe, moc silnika nie musi być bardzo wysoka. Silniki elektryczne do łodzi dużej mocy potrzebne mogą być już jednak w przypadku większego kadłuba lub trudniejszych warunków połowu. Na spokojnej tafli potrzebna jest na przykład mniejsza moc niż w przypadku połowów na fali czy pływania po mocniejszym nurcie. Dobór silnika elektrycznego do łodzi zawsze warto ponadto wykonywać z pewnym zapasem – wówczas jednostka napędzająca nie zawiedzie nas w trudniejszych warunkach atmosferycznych i umożliwi łatwiejsze manewrowanie łodzią. W tej kwestii zawsze warto zapytać o radę sprzedawcę.
Niewielki silniczek elektryczny sprawdzić może się w przypadku pontonu czy niewielkiej łódki, ale również mocny silnik elektryczny do łodzi wędkarskich większych może być dobrym rozwiązaniem. W obu tych przypadkach zaletą jest niewątpliwie cicha praca, więc dopływ do łowiska nie płoszy ryb. Tego rodzaju silniki bardzo dobrze sprawdzą się również w łodziach żaglowych, gdzie stosuje się je do manewrowania na terenie portu.
Kończąc kwestie „jaki silnik elektryczny do łodzi wybrać”, wspomnieć należy również o wyposażeniu dodatkowym. Należy wiedzieć, że zakup silnika elektrycznego to nie jedyny wydatek, na który trzeba się nastawić. Konieczny będzie również dedykowany akumulator, a także ładowarka do akumulatora, gdyż te samochodowe (akumulator i prostownik) w tej kwestii zdecydowanie nie są polecane. Silnik elektryczny do łodzi z akumulatorem i ładowarką to już wyższe koszty, często zbliżone wręcz do modeli spalinowych. Silnik elektryczny do łodzi z wbudowanym akumulatorem może już ponadto sporo ważyć, co także należy wziąć pod uwagę. Na rozładowanym akumulatorze nie popłyniemy, dlatego należy pamiętać, by akumulatory regularnie ładować, co może być czasochłonne. Nowoczesne modele mają możliwość ładowania solarnego akumulatorów, co znacznie ułatwia sprawę.