Wielu wędkarzy i miłośników wody zadaje sobie zapewne pytanie, jaki silnik do łodzi wędkarskiej wybrać i czym kierować się przy dokonywaniu wyboru. Niewątpliwie nie jest to decyzja łatwa, więc wymaga nie tylko przemyślenia, ale również rozmowy ze specjalistami i użytkownikami, którzy mogą się wypowiedzieć, co do wykorzystania danego typu sprzętu w praktyce. Nie bez znaczenia są również parametry łodzi, od których zależy wybór silnika, a także sama żywotność silnika. Dzięki odpowiednio dobranemu silnikowi pływanie może stać się przyjemnością.
Każdy, kto poszukuje informacji na temat tego, jaki silnik do łodzi wędkarskiej wybrać, z pewnością przeczyta, że do głównych zalet silników elektrycznych zaliczyć można ich cichą i ekologiczną pracę. Bez dwóch zdań modele elektryczne są przyjazne dla środowiska, ponadto podczas działania nie generują tak dużego hałasu jak modele spalinowe. Nowoczesne silniki elektryczne to już nie tylko jednostki napędowe o słabej mocy, znane z lat wcześniejszych, ale również te, które doskonale poradzą sobie również z większa łodzią czy trudniejszymi warunkami na wodzie. Oczywiście, by spełniały należycie swoją rolę, należy wiedzieć, jak dobrać silnik do łódki. Kierować należy się bowiem nie tylko wymiarami, jakie posiadają łodzie aluminiowe, ale również ilością osób, które będą w nich pływać, a także miejscami najczęstszych połowów i warunkami z nimi związanymi. Motor elektryczny można wykorzystać przede wszystkim do napędzania łodzi, których waga nie przekracza 2 ton.
Coraz popularniejsze w ostatnim czasie stają się silniki zaburtowe. Jaki silnik zaburtowy elektryczny wybrać? Obecnie stosuje się przede wszystkim modele nowoczesne, co wiąże się z troską o środowisko. Są one wykonywane najczęściej z odpornej na uszkodzenia oraz na korozję stali. W celu zapewnienia ochrony silnika przed kradzieżą nierzadko stosuje się specjalne zabezpieczenie, które dodatkowo od wewnątrz eliminuje drgania. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, by moc silnika elektrycznego zaburtowego (czyli wynik pomnożenia momentu obrotowego przez obroty) została dobrana do wielkości łodzi i potrzeb użytkownika.
Zaufanie użytkowników do markowych silników spalinowych jest duże, ponadto w ich przypadku łatwiej znaleźć opinie osób, które już je posiadają, co może być pomocne w wyborze. Jeśli rozważasz, jaki silnik do łodzi wędkarskiej wybrać, zwróć uwagę na długość kolumny, a także na rodzaj rozruchu oraz sterowania do przodu/tyłu. Ważna jest również wydajność układu ładowania akumulatora. Na uwagę zasługuje także śruba napędowa (powszechne są śruby stalowe), która ma znaczenie przy uzyskiwaniu odpowiedniej prędkości łodzi.
Wielkość, jaką będzie mieć silnik spalinowy do łódki wędkarskiej, należy dostosować do wielkości kadłuba. To, jaki silnik do motorówki wybierzesz, jest bardzo ważne dla jakości eksploatacji – nie zawsze najwyższa moc jest parametrem koniecznym i najlepszym. Jak dobrać silnik zaburtowy do łodzi? Jeśli chodzi o niewielkie łodzie wędkarskie, które poruszać będą się po spokojnych wodach, z powodzeniem wystarczy silnik o mniejszej mocy. Przy większych jednostkach pływających potrzebny będzie silnik o większej mocy i sile uciągu, jednak tu znów prędkość maksymalna może być mniejsza.
Zastanawiając się nad tym, jaki silnik do łodzi wędkarskiej kupić, rozważyć należy również rozmiar sprzętu. Ma to niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o późniejsze użytkowanie zarówno łodzi, jak i pontonów. Najważniejszym kryterium oprócz rodzaju jednostki pływającej (łodzi/pontonu) jest jej długość. W Internecie często wyszukiwane są frazy „jaki silnik elektryczny do łodzi 4m” lub „jaki silnik do łodzi 5 m wybrać”? Jeśli chodzi o łódź o długości mniejszej lub równej 4 m, dobrym rozwiązaniem może być silnik elektryczny o uciągu minimum 80 Lbs. W przypadku łodzi o długości mniejszej lub równej 5 m sprawdzić może się silnik o uciągu minimum 120-160 Lbs., natomiast przy łodziach o długości powyżej 5 m rozwiązaniem może być silnik o uciągu powyżej 160 Lbs.
Odpowiadając na pytanie, jaki silnik do łodzi wędkarskiej wybrać, warto poznać wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Silnik akumulatorowy do łodzi to przede wszystkim cicha i przyjazna dla środowiska praca, a dodatkowo łatwość montażu. To również brak konieczności martwienia się o paliwo, olej, czy też chłodzenie, a to znów jest oszczędne i mniej kłopotliwe w eksploatacji. Wystarczy pamiętać, by naładować akumulator. Coraz częściej wykorzystuje się baterię, która ładuje się solarnie, co jeszcze bardziej zmniejsza koszty eksploatacji.
Przy silniku elektrycznym dużą wadą jest jednak jego ograniczony zasięg. Do naładowania potrzebna jest ładowarka (przy ładowaniu należy zwrócić uwagę na optymalny prąd ładowania), a czas może wydłużyć się nawet do kilkunastu godzin. Spalinowe silniki do łodzi wędkarskiej są bardziej wytrzymałe i niezawodne. Przy tego typu silnikach nie trzeba martwić się o krótką pracę akumulatora na wodzie i długie ładowanie w porcie. Do spalinowego silnika wystarczy jedynie dolać paliwa i może nadal pracować, a łódź swobodnie pływać. W przypadku łodzi z silnikiem spalinowym trzeba liczyć się jednak z koniecznością regularnego zakupu paliwa, co znów generuje koszty.